Richard Ibghy & Marliou Lemmens

Biyografi

Peygamberler
2013’ten itibaren
Ahşap, asetat, sicim, metal tel, örgü

Richard Ibghy (1964, Montreal, Kanada doğumlu) ile Marilou Lemmens (1976, Ascot Corner, Kanada doğumlu) Kanada’nın Montreal şehri ve Durham-Sud kasabasında beraber yaşıyor ve çalışıyorlar. Sanatsal uygulamaları, soyut düşünce biçimlerini söylencelerden arındırma arzusundan kaynaklanıyor ve şematik temsilin çatlaklarından sızan maddi ve duyusal deneyimleri araştırıyorlar. İstanbul’da sundukları Peygamberler 2013’te başlamış oldukları ve halen devam eden projelerinin yeni bir sürümü: gündelik malzemelerden üretilmiş ve ekonomi grafiklerini eğreti modeller haline getiren tuhaf küçük heykellerden oluşan narin, el yapımı bir koleksiyon. Heykelcikler, somut verilerin yanında zihinsel soyutlamalar, yasa-eğrileri ve olgu-eğrileri, hem mantıksal hem de tarihsel zamanda çizilmiş konumlarla beraber ekonomik analiz ve temsillerde sıkça rastlanan işlemleri içeriyor. Toplam beş yüze yakın model bir araya geldiğinde, emek, tüketim, üretim, vergiler, tasarruf, yatırım ve kredi gibi tarihsel ve güncel konulardan oluşan geniş bir yelpazeyi kapsayarak ekonomik düşüncenin bir diyagramatolojisini oluşturuyor. Ekonominin buyurucu dilini tanıdık bir şeye dönüştürmek ve insan davranışlarını öngörerek dünyevi işlere yön veren bu kehanetleri kavranabilir hale getirmek için iki boyutlu grafikleri oyunbaz heykellere tercüme ediyorlar; bunu yaparken kırılganlıklarını ve hataya düşme ihtimalini de hatırlatıyorlar.

Sanatçıların izniyle.
Canada Council for the Arts ve the Conseil des arts et des lettres du Québec’in destekleriyle ve La Biennale de Montréal’in işbirliğiyle üretilmiştir.


Biography

The Prophets
2013–ongoing
Wood, acetate, thread, metal wire, mesh

Richard Ibghy (born in 1964, Montreal, Canada) and Marilou Lemmens (born in 1976, Ascot Corner, Canada) live and work together in Montreal and Durham-Sud, Canada. Their artistic practice generates from the desire to demythologise abstract models of thinking, and explore the material and sensory dimensions of experience that slip through the cracks of schematic representation. In Istanbul, they present The Prophets, a new version of their ongoing project started in 2013. It is a delicate hand-made collection of small, whimsical sculptures made from everyday materials that renders economic graphs into makeshift models. They include concrete data and mental abstractions, law-curves and fact-curves, positions drawn in logical time and in historical time, as well as a number of other procedures common to economic analyses and representation. Together, these approximately 500 models cut across a wide range of historical and contemporary topics, such as labour, consumption, production, taxes, savings, investments and credit, to constitute a diagrammatology of economic thought. They translate two-dimensional graphs into playful sculptures in order to turn the authoritative language of economics into something familiar, to make graspable these ‘divinations’ that predict human behaviour and lead worldly affairs, and evoke their fragility and potential for failure.

Courtesy the artists.
Produced in collaboration with La Biennale de Montréal thanks to the generous support of the Canada Council for the Arts and the Conseil des arts et des lettres du Québec.